
Yentl van den Berg: “Wat betekent een ‘ja’, als je paard nooit ‘nee’ mag zeggen?”
Community Grondwerk Positieve bekrachtiging RecreatieToen Yentl van den Berg haar twee jaar oude Mountain Oaks Lucky voor het eerst zag, was ze op slag verliefd. Ze kocht de American Paint Horse × Appaloosa-merrie en leidt haar nu op door middel van positieve bekrachtiging en keuzevrijheid. Want, zegt Yentl: “Ik wil verder groeien op een manier die bij ons beiden past.”
Goede klik
Nadat Yentl helaas veel te vroeg afscheid moest nemen van haar vorige paard, besloot ze in het najaar van 2025 op zoek te gaan naar een nieuw maatje. Via via kwam ze uit bij de kudde waar Lucky stond. “Bij het uitzoeken van een paard is voor mij uiteindelijk het gevoel doorslaggevend. Ondanks het feit dat Lucky op papier initieel niet helemaal passend leek, voelde ik bij haar wel de klik waarnaar ik op zoek was. Ik wist gelijk dat zij mijn nieuwe paardenmaatje moest worden”, vertelt ze.
![]()
Foto: Privébezit
Keuzevrijheid
De keuze was snel gemaakt. “Lucky is een heel zachtaardig en nieuwsgierig paard. Ze heeft veel humor en heeft een uitgesproken mening. Dat vind ik ontzettend fijn. Dankzij mijn vorige paard ben ik anders gaan kijken naar het trainen van paarden en ben ik de wereld van de positieve bekrachtiging ingerold. Zo werk ik ook met Lucky. Ze krijgt veel keuzevrijheid en mag altijd laten weten hoe zij ergens in staat.”
![]()
Foto: Privébezit
Rust en vertrouwen
En dat werpt z’n vruchten af, ook in moeilijkere situaties. “Ik maak zoveel mogelijk gebruik van positieve bekrachtiging om Lucky iets aan te leren. Hoewel er al wat medische dingen gespeeld hebben die niet altijd leuk waren, merk ik dat Lucky ook zulke situaties heel goed oppakt. Ze weet dat ze een stem heeft en dat ik zo veel mogelijk rekening probeer te houden met haar. Het vertrouwen tussen ons is zo groot, dat ze zelfs op zulke momenten fijn meedenkt.”
“Ik denk dat de manier waarop ik haar huisvest hier ook in meespeelt. Ze staat samen met drie andere paarden in een browsing paddock met track. Doordat Lucky opgroeit op een manier die bij haar natuurlijke basisbehoeftes past, straalt zij rust en zelfvertrouwen uit. Ze heeft altijd iets te doen en is constant dingen aan het ontdekken. Daar wordt ze heel wijs van. Zo heb ik haar bijvoorbeeld zelf een oplossing zien vinden toen ze met haar been vastzat in wilgentakken. In plaats van in de paniek te schieten, zocht ze vanuit de rust naar een uitweg.”
![]()
Foto: Privébezit
Samen verder groeien
“Ik heb voor ogen om Lucky over een tijdje onder het zadel te beleren, ook met positieve bekrachtiging, als zij daar zelf ook plezier aan beleeft. Als ze aangeeft het liever niet te willen, is dat ook oké. Het enige doel wat ik met haar heb, is een mooie vriendschap opbouwen. Hoe die vriendschap eruit gaat zien, gaan we in de loop der jaren vanzelf ontdekken. Ik heb niet echt een agenda. Ik wil gewoon verder groeien op een manier die bij ons beide past, wat het eindresultaat ook gaat zijn”, sluit ze af.
Bron: Bit & Cap

























